image

 

Den 20. marts 2016 opnåede Pernille Agerholm den enestående bedrift at blive dobbelt dansk mester i henholdsvis dame double og dame single! Begge finaler blev vundet i afgørende sæt, og særligt singlefinalen mod Stefanie Christensen var en gyser, da Pernille i 7. sæt var nede henholdsvis 3-7 og 9-10, før hun fik hevet titlen i land på dramatisk vis!

Således hjemtog Pernille doubletitlen for 6. gang i karrieren mens det var 2. gang Pernille blev dansk seniormester i single!

En enestående bedrift af Pernille som siden hun vandt “The Treple” i 2014 har trappet meget ned for træningsmængden og fokuseret på studiet.

BTK Viby er utrolig stolte over at huse så prominent en spiller som Pernille Agerholm, og der blev også kvitteret med et stort tillykke og blomster ved gårsdagens seniortræning, hvor klubbens næstformand, Simon Fisher, havde arrangeret den overraskende lykønskning.

På klubbens vegne skal der igen lyde et stolt – TILLYKKE!!!